St. James Academy
Wrestling Varsity Schedule    (as of 12-18-18)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Saturday, Dec 1, 2018
Game  9:00AM  Away vs. Gardner Edgerton High School,
Southeast Polk,
Dodge City,
Pittsburg,
Olathe North,
Manhattan,
Allen,
Platte County,
Omaha Skutt Catholic,
Goddard,
Mill Valley,
Topeka Seaman,
Baldwin,
Broken Arrow 
Gardner Edgerton High School         
Friday, Dec 7, 2018
Tournament  11:00AM  Away vs. Council Bluffs Thomas Jefferson,
Apple Valley,
Underwood,
Missouri Valley,
Fort Dodge,
Millard North,
Ames,
Sergeant Bluff-Luton,
LeMars Community Bulldog,
Spirit Lake Community Schools,
Grand Island Senior,
St. Albert Catholic,
Creighton Prep,
Glenwood,
Lewis Central,
Woodbury Central Wildcats,
Papillion-La Vista,
Lincoln East,
South Sioux City,
Nebraska City,
Newton,
Olathe South,
Abraham Lincoln,
Maysville,
Kearney,
Norris,
Plattsmouth,
Totino Grace 
Mid-America Center         
Game  1:00PM  Away vs. Lewis Central,
Apple Valley,
Millard South,
Totino-Grace,
Underwood,
Missouri Valley,
Waukee,
Fort Dodge,
Iowa City West,
Millard North,
Ames,
Sergeant Bluff-Luton,
Millard West,
LeMars Community Bulldog,
Spirit Lake Community Schools,
Grand Island Senior,
St. Albert Catholic,
Creighton Prep,
Glenwood,
Council Bluffs Thomas Jefferson,
Woodbury Central Wildcats,
Papillion-La Vista,
Lincoln East,
South Sioux City,
Nebraska City,
Pittsburg,
Saint Thomas Aquinas,
Olathe North,
Atlantic CSD,
Abraham Lincoln,
Liberty,
Kearney,
Norris,
Plattsmouth,
Blue Valley Southwest,
Gardner Edgerton High School,
Olathe-South,
Mill Valley 
Mid-America Center         
Saturday, Dec 8, 2018
Tournament  8:00AM  Away vs. Council Bluffs Thomas Jefferson,
Apple Valley,
Underwood,
Missouri Valley,
Fort Dodge,
Millard North,
Ames,
Sergeant Bluff-Luton,
LeMars Community Bulldog,
Spirit Lake Community Schools,
Grand Island Senior,
St. Albert Catholic,
Creighton Prep,
Glenwood,
Lewis Central,
Woodbury Central Wildcats,
Papillion-La Vista,
Lincoln East,
South Sioux City,
Nebraska City,
Newton,
Olathe South,
Abraham Lincoln,
Maysville,
Kearney,
Norris,
Plattsmouth,
Totino Grace 
Mid-America Center         
Game  10:00AM  Away vs. Lewis Central,
Apple Valley,
Millard South,
Totino-Grace,
Underwood,
Missouri Valley,
Waukee,
Fort Dodge,
Iowa City West,
Millard North,
Ames,
Sergeant Bluff-Luton,
Millard West,
LeMars Community Bulldog,
Spirit Lake Community Schools,
Grand Island Senior,
St. Albert Catholic,
Creighton Prep,
Glenwood,
Council Bluffs Thomas Jefferson,
Woodbury Central Wildcats,
Papillion-La Vista,
Lincoln East,
South Sioux City,
Nebraska City,
Pittsburg,
Saint Thomas Aquinas,
Olathe North,
Atlantic CSD,
Abraham Lincoln,
Liberty,
Kearney,
Norris,
Plattsmouth,
Blue Valley Southwest,
Gardner Edgerton High School,
Olathe-South,
Mill Valley 
Mid-America Center         
Friday, Dec 14, 2018
Tournament  3:30PM  Away vs. Blue Valley,
Bishop Miege,
Blue Valley North,
Blue Valley Northwest,
Blue Valley Southwest,
Blue Valley West,
De Soto,
Gardner Edgerton High School,
Olathe East,
Olathe Northwest,
Olathe South,
Olathe West,
Saint Thomas Aquinas,
Shawnee Mission-East,
Shawnee Mission-North,
Shawnee Mission-Northwest,
Shawnee Mission-South,
Shawnee Mission-West,
Spring Hill 
Blue Valley High School         
Saturday, Dec 15, 2018
Tournament  9:00AM  Away vs. Blue Valley,
Bishop Miege,
Blue Valley North,
Blue Valley Northwest,
Blue Valley Southwest,
Blue Valley West,
De Soto,
Gardner Edgerton High School,
Olathe East,
Olathe Northwest,
Olathe West,
Olathe-South,
Saint Thomas Aquinas,
Shawnee Mission-East,
Shawnee Mission-North,
Shawnee Mission-Northwest,
Shawnee Mission-South,
Shawnee Mission-West,
Spring Hill 
Blue Valley High School         
Saturday, Jan 5, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Derby,
De Soto,
El Dorado,
Frontenac,
Haysville-Campus,
Wichita-Kapaun Mt. Carmel,
Mill Valley,
Olathe Northwest,
Shawnee Mission-North,
Shawnee Mission-Northwest,
Saint Thomas Aquinas,
Uniontown,
Wichita-Bishop Carroll,
Wichita-West,
Winfield 
Derby High School         
Saturday 1/5/19 @ 9:00am
Friday, Jan 11, 2019
Tournament  11:30AM  Away vs. Basehor-Linwood,
Glenwood,
Abilene,
Rossville,
Wabaunsee,
Perry-Lecompton,
Santa Fe Trail - Carbondale,
Anderson County,
Lawrence Free State,
Leavenworth,
Kansas City-Turner,
Andale,
Prairie View,
Pittsburg,
Fort Scott,
Seaman,
JC Harmon,
FL Schlagle,
Saint Thomas Aquinas,
Platte County,
Columbus,
Chapman,
Lansing,
Gardner Edgerton High School,
Eudora,
Lawrence (KS),
Paola,
Shawnee Mission-East,
Mill Valley,
Tonganoxie,
Piper,
Bonner Springs 
Basehor Linwood High School         
This contract is for a 2-day tournament - Friday, 1/11/19 at 11:30 and Saturday, 1/12/19 at 10:00. Entry Fee: $225
Saturday, Jan 12, 2019
Tournament  10:00AM  Away vs. Basehor-Linwood,
Glenwood,
Turner,
Abilene,
Rossville,
Wabaunsee,
Perry-Lecompton,
Santa Fe Trail - Carbondale,
Anderson County,
Lawrence Free State,
Andale,
Prairie View,
Pittsburg,
Fort Scott,
Seaman,
JC Harmon,
FL Schlagle,
Saint Thomas Aquinas,
Platte County,
Columbus,
Chapman,
Lansing,
Gardner Edgerton High School,
Eudora,
Lawrence (KS),
Paola,
Shawnee Mission-East,
Bishop Ward High School,
Mill Valley,
Tonganoxie,
Piper,
Bonner Springs 
Basehor Linwood High School         
Friday, Jan 18, 2019
Tournament  5:00PM  Away vs. Platte County,
Carthage,
Helias Catholic,
Kirksville,
Leavenworth,
Oak Grove,
Olathe North,
Rockwood Summit,
Rolla,
Smithville School District,
Warrensburg 
Platte County High School         
Saturday, Jan 19, 2019
Tournament  9:00AM  Away vs. Platte County,
Carthage,
Helias Catholic,
Kirksville,
Leavenworth,
Oak Grove,
Olathe North,
Rockwood Summit,
Rolla,
Smithville School District,
Warrensburg 
Platte County High School         
Friday, Jan 25, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Garden City,
Kearney,
Newton,
Olathe South,
Ulysses,
Valley Center,
Republic County,
El Dorado,
Hoxie,
Goodland,
Great Bend,
Colby,
Andale,
Dodge City,
La Junta,
Lamar,
Pomona,
Palmer Ridge,
Canon City,
Pueblo West,
Pueblo Centennial,
Air Academy,
Doherty,
Santa Fe,
Fountain Fort Carson,
Pine Creek,
Ponderosa,
Pueblo East,
Scott Community,
Blue Valley Southwest,
Scottsbluff,
Goddard,
Hays,
Holcomb,
Hugoton,
Paola,
Bear Creek,
Lewis Palmer,
Lakin,
Liberal 
Garden City High School         
This is a 2 day event that will be held on January 25-26, 2019
Saturday, Jan 26, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Shawnee Mission-North,
Blue Valley Southwest,
Doniphan West,
Gardner Edgerton High School,
JC Harmon,
Lansing,
Maize,
Olathe-South,
Riverside,
St. Joseph Central,
Sumner Academy,
Turner,
Washburn Rural,
Washington,
Wyandotte 
Shawnee Mission North High School         
Saturday, Feb 2, 2019
EKL Championship  9:00AM  Away vs. Blue Valley,
Bishop Miege,
Blue Valley North,
Blue Valley Northwest,
Blue Valley Southwest,
Blue Valley West,
Mill Valley,
Saint Thomas Aquinas 
Blue Valley High School